Zapraszamy do Oddziału Przygotowania Wojskowego w Tychowie

Share

kryczkowskiAdam Kryczkowski – uczeń klasy I LO i członek Samorządu Uczniowskiego, reprezentował Nasza Szkołę w trakcie obchodów rocznicy bitwy pod Borujskiem, która była ostatnią szarżą kawalerii polskiej. Borujsko – obecnie Żeńsko to mała wieś położona w powiecie drawskim, niedaleko lotniska wojskowego w Mirosławcu. Na początku marca 1945 roku, dwa szwadrony z 1 Warszawskiej Samodzielnej Brygada Kawalerii w liczbie około 220 kawalerzystów dowodzonych przez porucznika Zbigniewa Staraka uderzyły na stanowiska zaskoczonych Niemców i rozbiły ich obronę. Bitwa ta zakończyła kilkusetletnią historię jazdy polskiej. Wydarzenia te są upamiętnione kamiennym obeliskiem w miejscu bitwy. Od dwóch lat organizowany jest również rajd motocyklowo – konny, którego celem jest zachowanie pamięci o tym wydarzeniu. Obchody uświetniła grupa rekonstrukcyjna, która zainscenizowała szarżę. Oficjalne delegacje złożyły kwiaty i znicze pod obeliskiem. Adam Kryczkowski – jako mieszkaniec tych terenów aktywnie uczestniczy w kultywowaniu pamięci o historii oręża polskiego.

office365

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

2105918
Dzisiaj
W miesiącu
Wszystkich
85
2092
2105918

Twój IP: 44.192.22.242

Nasza lokalizacja

Skontaktuj się

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

im. prof. Jana Radomskiego w Tychowie,

ul. Parkowa 20, 78-220 Tychowo
Tel/Fax: +48943115506
Email: zs-t@wp.pl

Joomla templates by Joomlashine