Share

DSC0728838 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

               W piątek 13 grudnia przypadała 38 rocznica wprowadzenia na terenie Polski stanu wojennego. Jak co roku w naszej szkole zorganizowano apel, aby uczcić pamięć ofiar oraz przypomnieć okoliczności wprowadzenia i przebieg tamtych wydarzeń. W pierwszej części występujący uczniowie przypomnieli kalendarium wydarzeń poprzedzających stan wojenny, okoliczności jego wprowadzenia oraz ofiary tamtych tragicznych wydarzeń. Przedstawiono również najważniejsze momenty stanu wojennego w naszym regionie, a szczególnie strajki i demonstracje w Szczecinie, Koszalinie i Białogardzie. Nie zabrakło fragmentów filmów, piosenek oraz wierszy, które wprowadziły widzów w atmosferę tamtych dni. Druga część uroczystości to spotkanie ze świadkami tamtych tragicznych wydarzeń. Gościliśmy Panią Grażynę Annę Sztark - działaczkę Solidarności prześladowaną przez władze w latach 80 oraz Panią Reginę Nalaskowską - uczestniczkę pierwszego w stanie wojennym strajku okupacyjnego w zakładach Unitra - Unitech w Białogardzie. Obie Panie z ogromnym wzruszeniem i dużymi emocjami obejrzały część dotyczącą historii tamtych wydarzeń. Następnie uczniowie mogli usłyszeć osobiste i często bardzo tragiczne wspomnienia obu pań z okresu wprowadzenia stanu wojennego oraz kolejnych lat. Zaproszone Panie odpowiadały również na pytania młodzieży dotyczące stanu wojennego i wpływu tego wydarzenia na ich życie. To była prawdziwa lekcja historii oraz patriotyzmu. Apel przygotowali uczniowie klasy III LOp oraz klas I LOp i I LOw pod opieka nauczyciela historii - Daniela Wacha.
           Obchody rocznicowe zakończyły się w poniedziałek 16 grudnia 2019 roku konkursem wiedzy o stanie wojennym. Do rozwiązania testu składającego się z 20 pytań przystąpiło 8 uczniów. Najlepszy wynik osiągnął Michał Gradziuk z kl. III LOw. Kolejne miejsca zajęli: Małgorzata Maślak, Klaudia Łyczko i Karol Andrzejewski z kl. III LOp. Na zdjęciu od lewej: pani Grażyna Anna Sztark i pani Regina Nalaskowska.

office365

     Nasi Partnerzy

          CSSP-KoszalinLogo 41 BLSz

          policja b    straz graniczna

partnerzy spol inicKopia partnerzy spol inic

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

1679007
Dzisiaj
W miesiącu
Wszystkich
223
223
1679007

Twój IP: 3.235.77.252

Nasza lokalizacja

Skontaktuj się

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

im. prof. Jana Radomskiego w Tychowie,

ul. Parkowa 20, 78-220 Tychowo
Tel/Fax: +48943115506
Email: zs-t@wp.pl

Joomla templates by Joomlashine