Share

IMG20191006122747MONTE CASSINO "ZDOBYTE"

            Nasi uczniowie zakończyli wyprawę po Europie w ramach nagrody w konkursie '"Żołnierze w służbie historii". Podróż śladami armii gen. Władysława Andersa obfitowała w wiele niesamowitych wrażeń. Po uroczystej gali w siedzibie IPN przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie, na której wręczano nagrody i wyróżnienia dla laureatów, uczniowie udali się do twierdzy Modlin, największego kompleksu budowli obronnych na terenie Polski. Tam zapoznali się z historią oraz założeniami architektonicznymi tego unikalnego obiektu. Kolejnego dnia o świcie wszyscy uczestnicy wyruszyli w drogę do Włoch. Pierwszym przystankiem było Drezno – historyczna siedziba władców Saksonii. Niemal całkowicie zrównane z ziemią w trakcie II wojny światowej miasto zdołano odbudować i dzisiaj lśni nowym blaskiem. Starówka, liczne kościoły, budynek opery, a przede wszystkim Pałac Zwinger – siedziba władców Saksonii - przyciągają uwagę i stanowią atrakcję turystyczną. Kolejnym etapem była Norymberga. Miasto niezwykle ważne w kontekście wydarzeń historycznych związanych z II wojną światową. Miejsce ogłoszenia ustaw norymberskich oraz procesu zbrodniarzy wojennych. Po noclegu w centrum miasta grupa wyruszyła w dalszą drogę. Kolejny przystanek – Dachau, pierwszy, wzorcowy obóz koncentracyjny zorganizowany przez nazistów. Zwiedzanie tego miejsca pozwoliło uświadomić sobie ogrom zbrodni oraz niezwykłą dokładność w ich planowaniu.

Następnym celem była Werona. Miasto pełne starożytnych i renesansowych zabytków … oraz słynnego balkonu związanego z dziełem Szekspira opowiadającym tragiczne losy Romea i Julii. Choć właśnie to miejsce było najbardziej oblegane przez turystów należy wspomnieć o wspaniałym i dobrze zachowanym starożytnym amfiteatrze oraz renesansowych kamieniczkach i pałacach. Dopiero kolejne dni wycieczki wprowadziły uczestników w główny jej temat i cel. Wizyta na Monte Cassino była dla wszystkich niesamowitym przeżyciem. Zanim oddano hołd poległym żołnierzom II Korpusu uczestnicy udali się do izby pamięci oraz przeszli szlakiem, który pokonali Polacy zdobywając pozycje wroga. Na szczycie wzgórza 593 znajduje się obelisk upamiętniający wydarzenia z 1944 roku. Po drodze można było spotkać wiele śladów przypominających o toczących się zaciekłych walkach. Największe wrażenie zrobił na wszystkich moment składania wieńców i zniczy na grobach polskich żołnierzy poległych w trakcie bitwy. Uczniowie wystąpili w pełnym umundurowaniu, ceremonia miała podniosły charakter i na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Równie duże wrażenie wywarła wizyta w klasztorze Benedyktynów, który został odbudowany po bombardowaniu w trakcie walk w 1944 roku. Kolejne dni wycieczki to wizyty na cmentarzach polskich żołnierzy w Ankonie oraz Bolonii. Groby naszych rodaków wyraźnie oznaczają szlak marszu II Korpusu gen. Andersa. W wielu miejscach poza cmentarzami znajdują się izby pamięci, tablice oraz pomniki. Swoje miejsce wśród nich ma również słynny niedźwiedź Wojtek, który przeszedł z korpusem cały szlak bojowy. Mimo napiętego programu udało się również wygospodarować czas na zwiedzanie innych ciekawych miejsc znajdujących się na trasie wycieczki. Dzięki temu uczestnicy zobaczyli Sanktuarium w Loretto, Republikę San Marino, Uniwersytet w Bolonii. Wielogodzinną podróż autokarem umilały filmy związane z tematem wycieczki oraz wspaniałe widoki za oknem. Alpy, Dolomity, Adriatyk, wzgórza Toskanii, liczne jeziora, tunele i wysokie wiadukty wprawiały wszystkich w zachwyt. Po dziewięciu dniach podróży udało się szczęśliwie powrócić do Warszawy skąd rozpoczęła się w droga powrotna do Tychowa. Bez wątpienia wycieczka była dla laureatów konkursu wspaniałą nagrodą za trud włożony w przygotowanie prac i na pewno pozostanie na długo w ich pamięci. Mamy również nadzieję, że zachęci to innych uczniów do aktywnego udziału w konkursach.

office365

     Nasi Partnerzy

          CSSP-KoszalinLogo 41 BLSz

          policja b    straz graniczna

partnerzy spol inicKopia partnerzy spol inic

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

1679048
Dzisiaj
W miesiącu
Wszystkich
264
264
1679048

Twój IP: 3.235.77.252

Nasza lokalizacja

Skontaktuj się

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

im. prof. Jana Radomskiego w Tychowie,

ul. Parkowa 20, 78-220 Tychowo
Tel/Fax: +48943115506
Email: zs-t@wp.pl

Joomla templates by Joomlashine