Share

wycieczka KrakówKRAKÓW 2019

         W ubiegłym tygodniu grupa 13 uczniów ZSP w Tychowie oraz szkoły w Karlinie uczestniczyła w kolejnej edycji współpracy z partnerską szkołą ze szwedzkiego Gnosjo. Od wielu lat uczniowie spotykają się z rówieśnikami ze Szwecji w Krakowie. Program wizyty prawie zawsze obejmuje wspólne zajęcia integracyjne, mini projekty edukacyjne, zwiedzanie ważnych miejsc związanych z historią i kulturą Polski. Najważniejszym elementem wizyty jest zawsze analiza kwestii związanych z Holocaustem i historią ludności żydowskiej w Polsce. Podobnie było również w tym roku. Uczniowie rozpoczęli wspólne zajęcia od gry miejskiej. Zadanie polegało na odnalezieniu miejsc na terenie Starego Miasta i rozwiązaniu krzyżówki. Następnie należało odgadnąć i ułożyć hasło.

Aby przy okazji zabawy zrealizować cele edukacyjne (posługiwanie się językiem angielskim) oraz zintegrować uczniów grupy były mieszane. W kolejnych dniach uczniowie odwiedzili Wawel, Stare Miasto, Muzeum w Podziemiach Rynku, dzielnicę żydowską - Kazimierz oraz kopalnię soli w Wieliczce. W tym roku zwróciliśmy szczególną uwagę na wykazanie związków między historią Polski i Szwecji. Choć relacje te nie zawsze były pokojowe, to młodzież z obu krajów była zaskoczona wielością wspólnych wątków historycznych. Ostatni dzień w całości poświęcony był wizycie w Auschwitz - Birkenau. Aby wprowadzić wszystkich w tę trudna tematykę, przed wyjazdem uczniowie obejrzeli film oraz prezentację dotyczącą problematyki holocaustu. Zwiedzanie tego miejsca wywarło olbrzymie wrażenie na wszystkich uczestnikach.
           Oczywiście poza kwestiami edukacyjnymi w trakcie wyjazdu znalazł się czas na odpoczynek. Wielkie wrażenie zrobiła na wszystkich wystawa metalowych replik aut oraz postaci filmowych połączona z wystawą historii Polski z klocków lego. Nie obyło się bez wizyty w centrum handlowym oraz wieczornych spacerów nad Wisłą. Jak zwykle dużym wyzwaniem było dotarcie do Krakowa - 14 godzin spędzonych w pociągu nikomu nie odebrało jednak ochoty na dobrą zabawę i naukę. Mamy nadzieję, że wspólne spotkania w Krakowie lub innym miejscu będą kontynuowane. Teraz przystępujemy do ustaleń dotyczących wyjazdu grupy naszych uczniów do Szwecji - co tradycyjnie powinno nastąpić jesienią.

office365

     Nasi Partnerzy

          CSSP-KoszalinLogo 41 BLSz

          policja b    straz graniczna

partnerzy spol inicKopia partnerzy spol inic

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

1770330
Dzisiaj
W miesiącu
Wszystkich
2149
7695
1770330

Twój IP: 3.235.74.77

Nasza lokalizacja

Skontaktuj się

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

im. prof. Jana Radomskiego w Tychowie,

ul. Parkowa 20, 78-220 Tychowo
Tel/Fax: +48943115506
Email: zs-t@wp.pl

Joomla templates by Joomlashine