Share

widok z okna hosteluWYMIANA MIĘDZYNARODOWA

      W dniach 9 – 13 kwietnia uczniowie z naszej szkoły wraz z uczniami ZS w Karlinie odwiedzili skąpany w słońcu Kraków. Tam spotkali się z rówieśnikami z partnerskiej szkoły w szwedzkim Gnosjö. Program pobytu skupiał się na kilku głównych elementach: integracja i edukacja;  poznanie miejsc i zabytków ważnych dla historii Polski; Żydzi polscy – historia, obyczaje, zagłada.
          W pierwszym dniu uczniowie uczestniczyli w grze miejskiej. Gra polegała na odnalezieniu sześciu najważniejszych zabytków zlokalizowanych na starym mieście. Obiekty należało sfotografować, odszukać datę ich powstania oraz dowiedzieć się, czy obecnie pełnią swoje funkcję z przeszłości. Dziewięć polsko - szwedzkich zespołów - w tym drużyna opiekunów, miało godzinę na wykonanie zadania. Zabawa ta pozwoliła zintegrować wszystkich uczestników wycieczki.


          We wtorkowy poranek uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach na temat przyczyn i kontekstu historycznego największej zbrodni ludobójstwa - holocaustu. Następnie udaliśmy się do Oświęcimia, gdzie wspólnie zwiedzaliśmy muzeum Auschwitz-Birkenau. Młodzież głęboko przeżyła wizytę w tym miejscu. Przewodnik, człowiek z pasją, w znakomity sposób opowiadał historię tego miejsca. Nie zabrakło chwil zadumy i wewnętrznych przemyśleń. Uwieńczeniem wizyty w tym szczególnym miejscu była wspólna prezentacja przygotowanych w czasie warsztatów napisów "NIGDY WIĘCEJ" w trzech językach - polskim, szwedzkim i angielskim.

Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu szczególnie ważnych dla Polski zabytków - Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Najpierw udaliśmy się do katedry wawelskiej gdzie największe wrażenie zrobiło wejście na wieżę z Dzwonem Zygmunta oraz wizyta w krypcie królów. Następnym punktem zwiedzania był królewski skarbiec i zbrojownia. Po południu udaliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce. To miejsce wywarło na wszystkich olbrzymie wrażenie - zwłaszcza komora św. Kingi oraz urządzenia wydobywające sól.

Czwartek upłynął pod znakiem historii i tradycji ludności żydowskiej zamieszkującej Kraków. Dzień wypełniła wycieczka po Kazimierzu – dzielnicy żydowskiej; wizyta w synagodze i na cmentarzu żydowskim oraz zwiedzanie Muzeum Fabryki Oscara Schindlera. Właśnie to miejsce zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. W bardzo nowoczesny i multimedialny sposób przedstawiono tam historię i obyczaje ludności żydowskiej oraz dramat holocaustu.

             Ostatni dzień to zwiedzanie Muzeum Krakowa umieszczonego w podziemiach Rynku Głównego. Była to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. Jest to zarazem miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami. Zmęczeni ale pełni wrażeń i pozytywnych emocji pożegnaliśmy się z uczniami ze Szwecji i wyruszyliśmy w podróż do domu. Wspaniała atmosfera oraz czar Krakowa podkreślony wspaniałą pogodą na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.

Do matury pozostało...
dni
godzin
minut
sekund

office365

Internat

     Nasi Partnerzy

          CSSP-KoszalinLogo 41 BLSz

          policja b    straz graniczna

partnerzy spol inicKopia partnerzy spol inic

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

1342112
Dzisiaj
W miesiącu
Wszystkich
766
11065
1342112

Twój IP: 34.229.97.16

Nasza lokalizacja

Skontaktuj się

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

im. prof. Jana Radomskiego w Tychowie,

ul. Parkowa 20, 78-220 Tychowo
Tel/Fax: +48943115506
Email: zs-t@wp.pl

Joomla templates by Joomlashine