Share

Sala Kolumnowa UW - przed finałemPODEBATUJMY O HISTORII
Zakończył się projekt PODEBATUJMY O HISTORII, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Po cyklu warsztatów, debacie na temat powstania warszawskiego oraz wyłonieniu reprezentacji szkoły nadszedł czas na finał projektu. Organizatorzy zaplanowali go w Warszawie w dniach 8-10 grudnia 2017r. Naszą szkołę reprezentowali: Łukasz Szocik – III LOwsg, Kacper Wysocki – III LOp, Weronika Morawska – II LOp i Klaudia Kubiczek – II LOp. Opiekunem zespołu był Daniel Wach.


     Do tego etapu projektu zaproszono osiem szkół z całej Polski, min. z Rzeszowa, Wałbrzycha, Kielc, Ostrołęki czy Nowej Soli. Pierwszy dzień finałów poświęcono na zapoznanie uczestników z regulaminem oraz warsztaty, które miały na celu przybliżenie zasad skutecznego debatowania. Sobota była dniem debat grupowych oraz ćwierćfinałów. Ta cześć projektu odbywała się w warszawskim liceum im. Jana Nowaka Jeziorańskiego – szkole, która kilka lat temu rozpoczęła debatowanie wśród młodzieży. Debaty między szkołami trwały kilka godzin. Rozpoczynały się losowaniem pozycji (za lub przeciw tezie). Po losowaniu drużyny przygotowywały się do debaty. Sama debata trwała około godziny i odbywała się przed czteroosobową komisją sędziowską. Formuła debaty wymagała kontroli nad czasem wypowiedzi, argumentowania, zbijania argumentów przeciwnika oraz umiejętności podsumowania. Tematy debat były różnorodne, choć zawsze związane z historią: ocena decyzji o wybuchu powstania warszawskiego, ocena decyzji T. Kościuszki o ułaskawieniu jednego z uczestników targowicy, reakcja SOLIDARNOŚCI na prowokację bydgoską. Po debatach grupowych nasza drużyna awansowała do ćwierćfinałów gdzie debatowała na temat decyzji prezydenta Wojciechowskiego w czasie przewrotu majowego w 1926 r. Niedziela była dniem ogłoszenia wyników ćwierćfinałów oraz debaty finałowej. Ta odbyła się w Sali kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyły w niej drużyny z Kielc  i Rzeszowa. Zwycięzcą projektu podebatujmy o historii została drużyna z Rzeszowa.
       Wizyta w Warszawie stała się dla nas również okazją do odwiedzenia ważnych dla historii Polski i Warszawy miejsc. Uczniowie zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego oraz POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich. Buł również czas na odwiedzenie starówki, Placu Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza oraz kilku miejsc związanych z powstaniem warszawskim. Wiele radości dostarczyły spacery po pełnej jarmarków i dekoracji świątecznych Warszawie.
       W opinii wszystkich uczestników wyjazd do Warszawy jak również udział w projekcie był bardzo udany i potrzebny. Uczniowie stwierdzili, że przy tej okazji udało im się zdobyć wiele nowych umiejętności oraz znajomości, które w przyszłości zaprocentują na przykład w trakcie matury ustnej lub utworzeniem klubu debatanckiego w naszej szkole.

Do matury pozostało...
dni
godzin
minut
sekund

office365

Internat

     Nasi Partnerzy

          CSSP-KoszalinLogo 41 BLSz

          policja b    straz graniczna

partnerzy spol inicKopia partnerzy spol inic

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

1274951
Dzisiaj
W miesiącu
Wszystkich
181
10073
1274951

Twój IP: 54.227.31.145

Nasza lokalizacja

Skontaktuj się

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

im. prof. Jana Radomskiego w Tychowie,

ul. Parkowa 20, 78-220 Tychowo
Tel/Fax: +48943115506
Email: zs-t@wp.pl

Joomla templates by Joomlashine