Share

Wesele„Wesele”, jakiego jeszcze nie było

„Naprawdę warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury, przeczytać ją razem. Przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla fundamentów tego, co nazywamy polskością, niezwykle ciekawe strofy tego arcydramatu” – powiedział prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda, w lutym 2017 r., ogłaszając podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, żeWesele" Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane lekturą na Narodowe Czytanie w 2017 r.
      
Któregoś wrześniowego popołudnia p. Anna Doroń podsunęła pomysł, by zainscenizować fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego z udziałem nauczycieli i uczniów. W niedługim czasie narodził się kolejny pomysł, aby projektem objąć także pracowników obsługi i administracji szkoły. Wyborem fragmentów, przydziałem ról, opracowaniem scenariusza i wykonaniem scenografii zajął się p. Zygmunt Wziątek. Koncepcja spotkała się z przychylnym przyjęciem. Prawie nikt nie odmówił udziału w przedsięwzięciu. Zaczął się etap opanowywania tekstu, prób i przygotowywania strojów oraz gromadzenia rekwizytów, by wreszcie ogłosić, że premiera naszego „Wesela” odbędzie się 23 listopada 2017 r.


          Podczas jednej i jedynej próby generalnej ustalono szczegóły inscenizacji, jednak niewiadomych było mnóstwo, bowiem zaczął się okres grypowy i niektórzy „aktorzy” po prostu nie mogli wystąpić. Trzeba było dokonać nagłych zastępstw, co w wypadku przedstawienia teatralnego jest przedsięwzięciem bardzo trudnym. Jednak udało się uzupełnić braki w obsadzie.
          W zamyśle autorów projektu spektakl miał mieć charakter wewnętrzny - szkolny, toteż zastosowano formę zaproszenia otwartego.
          I oto nieubłaganie nadszedł 23 listopada 2017. Stołówka szkolna zamieniła się w kolistą scenę i półokrągłą widownię oddzielone od siebie tylko ławami i przepierzeniem z przezroczystej organzy. Część aktorów zasiadła na widowni, co podkreśliło jedność widowni ze sceną – wszyscy stali się niejako uczestnikami bronowickiej uroczystości. Widownię zapełnili uczniowie – głównie mieszkańcy internatu, kilkoro rodziców oraz kilkoro zaproszonych gości łącznie z dyrektorem ZSP Tychowo, p. Józefem Grabarczykiem.
           „Ensemble jak z feerii, z bajki…” – mówi w scenie 19 aktu I Rachela. Taki też nastrój udało się osiągnąć dzięki scenografii i oświetleniu. Inscenizacja rozpoczęła się znaną kwestią Czepca: „Cóż tam panie w polityce? Chińczyki trzymają się mocno?”, a zakończyła się lamentem Jaśka, który zgubił złoty róg. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania, wkładając w swój występ 150% możliwości. Podczas tego krótkiego wieczoru rozbłysło wiele talentów aktorskich zarówno wśród uczniów, jak i wśród dorosłych aktorów – amatorów.
          W inscenizacji zagrały 33 osoby, toteż nie sposób ich wszystkich wymienić. Jednak autorzy projektu – p. A. Doroń i Z. Wziątek – z całego serca dziękują za tak ambitne wsparcie przedsięwzięcia, które – dzięki zdjęciom oraz filmowi nagranemu i opracowanemu przez p. Macieja Rutkowskiego na długie lata zapisze się w naszej pamięci.

Do matury pozostało...
dni
godzin
minut
sekund

office365

Internat

     Nasi Partnerzy

          CSSP-KoszalinLogo 41 BLSz

          policja b    straz graniczna

partnerzy spol inicKopia partnerzy spol inic

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

1324059
Dzisiaj
W miesiącu
Wszystkich
625
18094
1324059

Twój IP: 34.226.208.185

Nasza lokalizacja

Skontaktuj się

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

im. prof. Jana Radomskiego w Tychowie,

ul. Parkowa 20, 78-220 Tychowo
Tel/Fax: +48943115506
Email: zs-t@wp.pl

Joomla templates by Joomlashine